MEDIA O NAS

OPINIA. Rząd słusznie obawia się fali szybkich zwolnień

19 marca 2020 – Portal Informacyjny BIA24

Opinia Mirosława Buchtarawicza, eksperta w dziedzinie zarządzania, doradca biznesowy.

Państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia w firmach, które w ciągu miesiąca stracą 20 proc. dochodów lub 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy. Pracodawca zaś będzie mógł obniżyć wymiar pracy o 20 proc.

Firmy, które wstrzymają pracę będą mogły obniżyć pensję o 50 proc. i otrzymają wsparcie w wysokości połowy kosztów. Samo zatrudnieni i pechowcy na tzw. umowach śmieciowych otrzymają 2 tys. zł brutto. Dodatkowo mamy odroczone na trzy miesiące płatności do ZUS.

Czytaj dalej

 

ROZMOWA. Środki krążące „w krwiobiegu” firm już się kończą

21 marca 2020 – Portal Informacyjny BIA24

Rozmowa z Mirosławem Buchtarewiczem, ekspertem w dziedzinie zarządzania, doradca biznesowy.

Po pierwsze firmom należy umożliwić szybki dostęp do pieniędzy. Wiele z nich działa na granicy płynności finansowej. Dziś wszyscy obawiają się fali upadłości i trwa wytężona akcja windykacji należności. Dziś już te środki krążące „w krwiobiegu” firm się kończą. Banki wstrzymały wszelkie akcje kredytowe i nie podejmują ryzyka. Wolą zajmować się wsparciem w ramach kredytów hipotecznych.

Czytaj dalej

Robert Żyliński: Kto naprawi dzwonek w szkole?

Opinia Roberta Żylińskiego,  CEO Instytutu Doradztwa Inwestycyjnego, w przeszłości prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Firmy boją się myśleć o swoim rozwoju, bo brakuje im rąk do pracy. System edukacyjny nadal wypuszcza „bezzawodowców”, bo tak jest taniej i budżety samorządów jako tako się spinają. Młodzi ludzie zorientują się, że ktoś zrobił ich w konia dopiero, gdy nie będą mogli znaleźć ciekawej pracy w swoim mieście. Tylko, że to już będzie po fakcie. Wyjadą?

Czytaj dalej

 

Strefa większych szans. Co sądzą o SSSE samorządowcy?

22 października 2015 – Gazeta Wyborcza

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma przewagę nad podobnymi obszarami dla inwestorów z kilku powodów. Po pierwsze to właśnie tutaj wciąż obowiązują największe ulgi podatkowe, firma, która zbuduje zakład, może liczyć nawet na 70 proc. zwrotu kosztów inwestycyjnych. Wielkim plusem jest też przygraniczne położenie, stały dopływ fachowców zwłaszcza z Politechniki Białostockiej.

Czytaj dalej

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Robert Żyliński: Strefa dopiero się rozkręca

28 lutego 2015 – Gazeta Współczesna

Wywiad z Robertem Żylińskim,  CEO Instytutu Doradztwa Inwestycyjnego, w przeszłości prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

– Uważam, że Łomża jest atrakcyjnie położona, skomunikowanie się poprawia

– odpowiadał Żyliński zapytany o atrakcyjność łomżyńskiej podstrefy.

W Białymstoku też na początku nie było chętnych na działki w tamtejszej podstrefie SSSE, a później, w ciągu dwóch lat wszystkie zostały sprzedane. Firmy na łącznie 30 ha zainwestowały ponad 30 mln zł i stworzyły tysiąc miejsc pracy.

Warto pamiętać, że na pięć miejsc pracy w strefie powstaje jedno poza nią. Dzięki utworzeniu podstrefy w Gołdapii bezrobocie spadło tam z 40 do 20 proc.

Czytaj dalej

Białystok: Rozstrzygnięty przetarg na ostatnią działkę w SSSE

2 lutego 2014 – Polskie Radio Białystok

Prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński powiedział dziennikarzom, że inwestycja HTP będzie jedną z największych w 18-letniej historii suwalskiej strefy.

HTP deklaruje w Białymstoku zainwestowanie 195 mln zł oraz zatrudnienie 74 pracowników. Swoją fabrykę chce zbudować na działce o powierzchni 3,2 ha. To ostatni wolny grunt pod inwestycje w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Czytaj dalej